1
Úvod Akce Akce neziskovek Vozíčkář z Pardubického kraje veze domů stříbro z Evropském poháru.
13. července 2017

Vozíčkář z Pardubického kraje veze domů stříbro z Evropském poháru.

Těžký tělesný handicap mnohdy znamená pohyb pouze na vozíku, ale přesto lze žít aktivně, dokonce sportovat. Důkazem je 20ti letý čerstvý maturant Adam Peška z Rohovládovy Bělé. V neděli 9. 7. 2017 získal první body do světového žebříčku na Evropském poháru v boccie v Poznani a dosáhl na svém prvním reprezentačním výjezdu až na stříbrnou medaili. Boccia je hra speciálně vytvořená pro osoby s těmi nejtěžšími druhy pohybového handicapu. Vychází z petanque a v jedné ze čtyř zdravotních tříd zápasí i sportovci, kteří nemohou míček sami odhodit. Ke hře mají asistenta, ten jim nastavuje pomůcku-rampičku, po níž hráč míčky do hřiště vypouští jako po skluzavce.
Turnaj Evropského poháru Regional Open Poznaň je první bodovanou akcí do světového žebříčku a pro sportovce z ČR znamená start do nového čtyřletého paralmypijského cyklu, který bude gradovat k možnému startu na paralympijských hrách 2020 v Tokiu.
„Před odjezdem do Polska mi Adam řekl: Chci si to užít! Nevím, co mne čeká a jsem z toho nervózní, ale hlavně se těším." uvedl Jaroslav Hantl, hlavní trenér boccii v TJ Léčebna Košumberk. Adam Peška zvítězil v základní skupině, prošel třemi vyřazovacími koly a až v zápase o zlato podlehl domácímu reprezentantovi Damianu Iskrzyckemu. „Věřili jsme, že má na to se ctí reprezentovat. Cíl byl získat zkušenosti a něco uhrát. Stříbro je daleko za očekáváním! Pro nás je vítěz! On i jeho maminka Iva, která mu při hře asistuje." zakončil Hantl.
Boccisty z TJ Léčebna Košumberk podporuje prostřednictvím grantu Pardubický kraj a město Luže. Dále společnosti Iveco Czech Republic, a. s., Brück AM spol. s r.o., Exekutorský úřad Šumperk, Gipsmont spol. s r.o. Chrudim, Medesa s.r.o., INTER META Ostrava s.r.o., KIEKERT-CZ, s.r.o., Gama Pardubice s.r.o., advokátní kancelář PADĚRA, RADA & PARTNEŘI s.r.o. Poděkování patří též Základní škole a Praktické škola SVÍTÁNÍ, o.p.s. a Hamzově odborné léčebně pro děti a dospělé, které poskytují tréninkové zázemí pro přípravu sportovců s handicapem.


Načítám…

Portál zřizuje

KONEP

Za podpory

Pardubický kraj

Donátoři Burzy filantropie